Trenutno ste na :: Početna > Petrovo 2022. > Pješačko hodočašće u Ludbreg

Pješačko hodočašće u Ludbreg

2011.

Prije 600 godina jedan je svećenik, služeći svetu misu, posumnjao u stvarnu Isusovu prisutnost u prilikama kruha i vina. Zbog njegove nevjere, dogodilo se čudo. Neposredno prije pričesti, opazio je u kaležu svježu krv. Krv je ulio u staklenu ampulu i sakrio je u zid crkve. Svoju tajnu otkrio je pred smrt. Ubrzo se pročulo o tom događaju i relikvija Krvi počela štovati. To se čudo dogodilo nedaleko od nas, u Ludbregu. I danas se tamo časti i štuje Kristova predragocjena Krv. Ove godine, na veliku 600. obljetnicu, naša je Župa organizirala pješačko hodočašće u Ludbreg pod vodstvo vjeroučiteljice Ljiljane.

Krenuli smo rano ujutro, na dan koji je bio vrhunac te proslave, nedjelja – 4. rujna. Prije polaska župnik je blagoslovio sve hodočasnike i zaželio im sretan put. Okupilo se oko 35 hodočasnika: djece, mladih, starijih… Svi su zajedno molili i pjevali u čast Krvi Kristovoj: „O Zdravo Kriste Kralju, Ti nebeski cvijet, jer si svojom svetom krvlju otkupio cijeli svijet!“ Dolaskom u Ludbreg odmah smo se zaputili na prostor ispred Zavjetne kapele gdje smo u molitvi i pjesmi očekivali početak svete mise.

Tu smo se pridružili mnoštvu vjernika koji se neprestano slijevao u svetište. Svetu misu velike proslave predvodio je posebni papin izaslanik, kardinal Jozef Tomko, umirovljeni pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda u zajedništvu sa velikim brojem biskupa i svećenika. Evo nekoliko riječi iz njegove propovijedi: „U Euharistiji Isus danas nudi svoje spasenje za život našega svijeta, za otkupljenje onih koji vjeruju i onih koji još ne vjeruju: “Evo Jaganjca Božjeg koji oduzima grijehe svijeta.“ Euharistija danas sakramentalno uprisutnjuje dar spasenja u našem životu: kao što je sveti Pavao pisao Korinćanima: “doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe“ (1 Kor 11, 26). Svaki puta i svake nedjelje! Crkva je rasla zahvaljujući Euharistiji. … Moramo ponovno u središte naših života staviti živoga Boga, Isusa Krista. Da bi vaš hrvatski narod i u svojoj budućnosti opstao i preživio morate u središte svog života staviti Boga. Da bi naša kršćanska Europa opstala mora ponovno u svoje središte staviti Krista.“ Te riječi odzvanjale su u našim ušima i potakle nas na razmišljanje, na kojem je mjestu Krist u mom životu, što je sveta euharistija za mene. Nakon svete mise, svatko je imao priliku za susret s Bogom u vlastitoj pobožnosti. Neka nam ova velika obljetnica bude poticaj na razmišljanje o svojoj vjeri u presvetu Euharistiju te poticaj za buduća hodočašća u Ludbreg. Više slika pogledajte u našoj Galeriji slika!