Trenutno ste na :: Početna > Novosti > Proslava Majke Božje Snježne 2017.

Proslava Majke Božje Snježne 2017.

07.08.

2017.

 

 U subotu, 5. kolovoza 2017. proslavili smo zaštitnicu naše župe i naše župne crkve, Majku Božju Snježnu. Nakon Efeškog koncila 431. godine, na kojem je definirano kao službeni nauk Crkve da je Blažena Djevica Marija Bogorodica, Papa Siksto III. je dao na rimskom brežuljku Eskvilinu sagraditi prvu baziliku posvećenu Majci Božjoj na zapadu. Tu crkvu (jednu od četiri velike rimske bazilike) smatramo najznačajnijom Marijinom crkvom na čitavom svijetu. Ta je crkva dobila naziv „Marija velika“ (Santa Maria Magiore, kao i naziv Santa Maria ad Nives – Sveta Marija Snjžna).
Naša župa na taj dan ima trostruko slavlje: Majci Božjoj Snježnoj je posvećena naša župa, nova župna crkva kao i stara kapelica u Varaždinskoj ulici. Zato je uvedeno kao običaj da uvijek na ovaj svečani dan prva sveta misa bude upravo u toj kapelici. (koja je kompletno obnovljena prošle i ove godine). Ovogodišnju svetu misu u kapelici je predvodio mons. Antun Perčić, generalni vikar naše Biskupije.
Svečanu svetu misu u 11.00 sati je predvodio mons. Josip Mrzljak, naš varaždinski biskup uz koncelebraciju petnaestak svećenika, đakona Aljaža iz Murske Sobote (prijatelja našeg bogoslova Marka), te petoricu bogoslova koji su bili u asistenciji. Kao uvod u svetu misu održan je jednosatni duhovno-molitveni program, kojeg je uz bogoslova Marka predvodio Dominik Hrupek. Na svetoj misu su pjevale članice našega zbora uz orguljsku pratnju bogoslova Ivona te našeg Davida i Marte. Nekoliko članica našega KUD-a u narodnim su nošnjama prinosile darove a ulaznu procesiju su predvodili naši vatrogasci u uniformama.Raspored misa
PON - 7.30
UTO - 7.30
SRI - 7.30 (u kapelici od mjeseca lipnja do listopada)
ČET - 7.30
PET - 7.30
SUB - 17.00 (zimsko) 19.00 (ljetno)
NED - 7.30, 9.30, 11.00
Kroz advent svete mise u 6.00 osim subote.
U mjesecu svibnju svete mise kroz tjedan su u 19.00; u 18.25 počinje svibanjska pobožnost!
Križni put kroz korizmu: petkom u 17.00 i nedjeljom u 15.00
Radno vrijeme Župne javne knjižnice:
Ponedjeljak - Petak: od 17.00 - 19.00 Nedjeljom i blagdanima Knjižnica ne radi!