Trenutno ste na :: Početna > Novosti > Svetkovina Majke Božje Snježne – zaštitnice naše župe

Svetkovina Majke Božje Snježne – zaštitnice naše župe

05.08.

2021.

 

U četvrtak, 5. kolovoza 2021. svečano smo proslavili svetkovinu naše župne zaštitnice, Majke Božje Snježne. Proslava je započela svetom misom u 7:30 u kapelici u Varaždinskoj ulici. Sveto misno slavlje predvodio je župnik, vlč. Hrvoje Damiš. U svojoj se propovijedi osvrnuo na vjerničku pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji kojoj vjernici upućuju svoje potrebe, brige i probleme, ali i radost, sreću i zahvale. Također, napomenuo je i Marijinu majčinsku ljubav prema nama, što možemo očitati u njezinoj zauzetosti na svadbi u Kani Galilejskoj gdje nestaje vina, a Marija moli svoga Sina da učini čudo kako mladenci ne bi ostali osramoćeni.
Prije svečanog misnog slavlja u župnoj crkvi započeo je molitveni program koji su predvodili mladi naše župe molitvom krunice i pjesmama upućenim Blaženoj Djevici Mariji. U 11:00 započelo je sveto euharistijsko slavlje koje je predvodio varaždinski biskup u miru, mons. Josip Mrzljak. Na početku je istaknuo kako uz Majku Božju Snježnu u našoj domovini slavimo Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja. „Stoga bi nas ovaj dan još više trebao potaknuti da shvatimo kako nas Isus želi slobodne, slobodne od navezanosti, grijeha i zla.“ U nadahnutoj se propovijedi mons. Mrzljak dotaknuo povijesti slavljenja Majke Božje Snježne koja svoje temelje ima u 5. stoljeću kada se donijela dogma o Mariji Bogorodici na Efeškom saboru. Nakon toga se osvrnuo na evanđelje o svadbi u Kani gdje Marija govori slugama: „Što god vam rekne, učinite!“ (Iv 2, 5). Biskup je napomenuo kako se slugama moglo činiti glupo stavljati vodu u posude, jer trebaju vino, a ne vodu, no oni slušaju i čine onako kako im Isus govori. „To je škola i svima nama, da Bog u svemu što stavlja pred nas, ostvaruje svoj plan spasenja.“ Na kraju homilije je posebno istaknuo Marijino majčinstvo koje vjernike drži na okupu. „Majka je stup obitelji, oko nje se svi skupljaju i ona sve drži na okupu. Da je to istina možemo vidjeti kod protestanata koji su maknuli Mariju iz vjerničkog života, pa se neprestano dijele, dok se mi, unatoč poteškoćama, držimo zajedno.“ Na kraju svetog misnog slavlja, zahvalu je biskupu, svećenicima, bogoslovima, zvonaru, ministrantima, zboru i svima uključenima u organizaciju proslave uputio župnik, vlč. Hrvoje Damiš.

------------------------------------

Više fotografija u Galeriji!Raspored misa
PON - 7.30
UTO - 7.30
SRI - 7.30 (u kapelici od mjeseca lipnja do listopada)
ČET - 7.30
PET - 7.30
SUB - 17.00 (zimsko) 19.00 (ljetno)
NED - 7.30, 9.30, 11.00
Kroz advent svete mise u 6.00 osim subote.
U mjesecu svibnju svete mise kroz tjedan su u 19.00; u 18.25 počinje svibanjska pobožnost!
Križni put kroz korizmu: petkom u 17.00 i nedjeljom u 15.00
Radno vrijeme Župne javne knjižnice:
Ponedjeljak - Petak: od 17.00 - 19.00 Nedjeljom i blagdanima Knjižnica ne radi!